Reklamen som Chiat/Day gjort för iPod Nano. Copyn “Completely Remastered” stämmer väl överens med reklamen som är något helt annat än tidigare reklam för iPod.
En läcker och oamerikansk reklam för McDonald’s. Den är så bra att man inte funderar om det är en spek-film…
En episk och storslagen film där copyn nog är det bestående värdet. Landrover – Go Beyond.
Voiceovers. Geicos är… märklig bara. Enkelt utförande men jag tycker inte att det ger något mervärde.
Jag har kört den förut men den är så snygg (och läckert att Stina Nordenstam har soundtracket): Ariston tvättmaskiner.
Nåt för den som ogillar lapplisor: AppealNow.com
Nike Italien har försökt spela på Materazzis starka bröstkorg. Bättre är däremot Nikes reklam med Shaporova.
Heinz The Finger. Rätt äcklig egentligen…
Juicy Fruit där en man har ett något annorlunda husdjur.
Det märkliga är att i båda dessa spots används gamla Volvobilar…
Cred till researcher som ger sjyssta reklamlänkar!
Dock är jag tveksam till Aristons reklam. Jag vill inte ha exotiska djur i mina kalsonger.. Och jag vill inte att kidsen ska stoppa in akvariefiskarna i min tvättmaskin! =)
Länge leve Sharapova!
Är spek-film någon slags ordvits som jag inte förstår? :)
(jag har ju kallat det för “speck” ibland, höhö – men det är egentligen inget vitsigt alls då valfett har inget med nåt att göra….)