Rasism i kattmatsreklamen

Fred har upprörts över Whiskas senaste reklamfilm där en kinesisk kvinna försöker ge sin katt kinesisk kattmat men hennes västerländske man ger katten Whiskas så äter katten. Enligt Freds argument bygger reklamspoten på kulturella stereotyper och ett “imperalistiskt synsätt”.

Fred har skrivit till Masterfoods som svarat att de inte uppfattat att reklamfilmen skulle vara stötande.

“Vårt syfte med reklamfilmen är att med humor och kärlek visa att katten Sune föredrar Whiskas kattmat framför andra sorters kattmat och att mannen i filmen känner sin katt väl, vilket inte hans fickvän gör. Att vi valde en kinesisk kvinna ska betraktas som en ren tillfällighet, och bör ses med hänsyn till att vi lever i ett mångkulturellt samhälle. Tilläggas bör kanske att Kina är en stor marknad för Masterfoods och vi även har produktion där.
Filmen har visats i flera länder utan att möta några negativa reaktioner. Vi har därför inte varit tillräckligt uppmärksamma på att den skulle kunna uppfattas som stötande i Sverige.”

Fred har ett tungt motargument:

“I dagens Sverige är det tydligen fortfarande helt ok att skämta om asiater. Men ni kunde ha valt att skämta om muslimska kvinnor: En muslimsk kvinna iklädd burka försöker pracka på Sune halal-kattmat från Pakistan. Eller varför inte afrikanska kvinnor iklädda bastkjolar och ben genom både frisyr och näsa.”

(Freds Blogg)

Masterfoods AB är en del av Mars Inc. som är ett av världens största privatägda företag med 28 000 anställda i mer än 50 länder. De saluför djurmat, glass och livsmedel under varumärkena Mars, Snickers, Twix, Bounty, M&M och Milky Way, Uncle Ben’s, Dolmio, Seeds of Change respektive Pedigree®, Frolic, Cesar, Chappi, Whiskas, Sheba, Kitekat och Trill.

Bra rutet. Dålig reklam är alltid dålig reklam. Den här reklamen är internationell med svensk dubbning. Så problemet verkar vara internationellt.

23 thoughts on “Rasism i kattmatsreklamen

  1. åsk

    I Danmark så är kattmaten inte kinesisk, hon har nämligen lagat egen kattmat -“hjemmlavad kattemat, se han elsker min hjemmelavede kattemat” säger hon. Och så häromdagen var det kinesisk kattmat och ett färgglatt grönt och gult paket istället för ett grått och jag vart helt förvirrad ett tag innan jag insåg att jag tittade på “Sverige” (dvs, tv 4 Sverige). Kass är det på bägge språk vilket som, och gud vad den där tjejen vickar på huvudet enerverande i slut-klippet. ARGH! Lovar att den är säkert en hel sekund längre i svensk tappning också.

  2. RexM

    Det är inte att vi använder personer från olika kulturer som gör att reklam kan uppfattas som rasistisk, utan snarare det att var och varannan ska hänga upp sig på det, så att det aldrig kan bli neutralt. Man märker ju tydligt ‘Freds’ trångsynta syn på världen när han tror att alla muslimska kvinnor bär burka och att alla afrikanskor har bastkjol och benpiercingar! (tungt argument, my ass! eller försöker han vara rolig?)

    Allvarligt talat! Live and let live! Häng inte upp er på skitsaker, utan engagera er i vettiga saker som att stävja världssvält eller skydda barn från pedofiler!

  3. N|.

    RexM. Du verkar ha missat något. Det här är en blog om reklam. Och att något skulle bli “neutralt” om ingen reagerar – mannen, du har en hel del mognad att hämta in. Och kunskap. Så – om du anser att diskussioner om reklam är ointressanta – läs inte.

  4. RexM

    Näh ta mig tusan! Jag blev riktigt sur, så jag måste klaga lite mer! Det är ju inte som att ni gör någon nytta när ni gnäller “i toleransens namn”, utan ni bidrar ju bara till att skilja mer på kulturerna. Vi är alla människor på samma jord, så varför skulle det vara mer okej att skämta med svenskar än asiater, eller asiater än muslimer osv. Jag anser att vi borde kunna skämta med vem som helst! Alla bör ha distans till sig själva!

    (nu hoppas jag innerligt att det här inte bara är ett skämt, vilket det iofs skulle kunna vara. Men jag tror att det här existerar på andra ställen i samhället också, så det här är väl en lika bra plats som någon att ventilera sig lite)

  5. RexM

    Men N|! Det är ju inte särskilt vettigt att tända eld på skogen bara för att den är tråkig! Man kan ju inte LETA efter saker att gnälla på, även om det här är en blogg om reklam (vad nu det har med saken att göra, då det inte är speciellt mycket om reklamfilmen i fråga, utan om rasismen i den, eller knyter du ihop rasismen med reklamen på något vis som jag missat?).

    Och tvärtemot vad du tror, så intresserar det här mig väldigt mycket, men min åsikt är inte exakt samma som författarens. Är det så farligt?

  6. N|.

    Nä. Jag är väl medveten om att vi reklamare inte gör någon nytta enligt en hoper prettokommar. Men det rör mig inte i ryggen. Det är inte mer okej att skämta om svenskar i Japan än det är att skämta om japaner i Sverige. Det är principen. Och Fred har en point i sin kritik – det är fortfarande “ok” att skämta om asiater på ett sätt som inte skulle vara möjligt om det handlade om arabiska eller svarta.

    Själv har jag lite svårt att förstå din kritik. Du menar alltså att eftersom det är lika illa att skämta om vilken kultur det än må vara så behöver man inte kritisera skämten? Att kritik skapar mer kulturdiversion? Och din logiska clou är?

    Om du hade spenderat lite mer tid på att läsa fler postningar kanske du sett att det sällan gnälls här. De enda gångerna det gnälls är när jag anser att det är dålig reklam som har gjorts – antingen på grund av att den saknar saker som kreativitet, vettig copy eller helt enkelt saknar logik. Dålig reklam förstör för varumärket och för mig som planner är det helt åt helvete. Så – det här är en blogg om reklam. Vill du diskutera kulturdiversioner kan du gå någon annanstans. Vill du diskutera kulturdiversion i reklam är du välkommen. Din liknelse med skogen saknar betydelse.

    Och vilken författare hänsyftar du till? Inget är farligt men det här är en blogg och här bestämmer jag.

  7. åsk

    Du har inte en länk den danska varianten också? Det är ju intressant att Pia Kjersgårds bakgård *inte* lyckas göra lika stereotypisk/rasistisk reklam…. Eller hur? ;)

  8. Jacke

    Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta, för jag hoppas innerligt att du skämtar Fred.
    Hur sugen du är på att få visa världen hur duktig du är så blir detta bara löjligt.
    Men egentligen så ska man väll inte bli förvånad att det är just i Sverige som man reagerar, för vi är ju mycket bättre än alla andra, eller ?
    Lite distans till saker och ting är ett måste, förmågan att ta saker med en klackspark är någonting som allt för många saknar.
    Men vad vet jag, det kanske finns en konspiration som är ute efter att smyga in rasism i våran vardag. Whiskas ägare och ägaren av GB glass kanske egentligen är förrymda SS män?

  9. N|.

    Det har åter bevisats att personer med adresser typ “sverige.nu” inte är läskunniga.

    Fred bor inte här!

    Och återigen. Dålig reklam är dålig reklam, även i gyllene skrin.

  10. MIckey J Barczyk

    men LOL… ja, nu är vågen här där man försöker hitta rasism i precis allt. Har dock märkt att det är rensvenskar som verkar hitta all “rasism” för att sedan uppmärksamma den för oss utlänningar för att vi ska reagera.

    Sen för övrigt förstår jag inte hur Fred (elr någon annan) kan hitta i filmen att man skämtar OM asiater?(!)

    Seriöst, folk borde börja äta kött igen…

  11. åsk

    … Ja… Här sitter jag och är övertygad om att Kinesiskan INTE är en kinesiska med fet brytning i alla andra länders tappning (om man dömer efter Danmarks dubbning). Jag har ju jobbat på Whiskas kontot nere i Holland där 40% av allt internationellt gjordes på den tiden (mycket mäjligt att allt görs i Tyskland nu) och dom var rätt petiga med sånt där vet ni. Nå, i vilket fall som helst lät reklamen bättre på Danska där tjejen är nån slags vegan-krustie tjej (det ser ni väl på hennes balla hår) som försöker få katten att äta hennes hemmalagade mat, hennes hemmalagade är tydligen inget gott att döma av grabbens min när han plockar fram den mycket konstiga grönsaken ur hennes påse.

    I såna fall är ju inte Sverige bättre för att de upptäcker dold rasism i reklamen, utan sämre för att de la till den i dubbningen. Eller hur?

  12. N|.

    Mickey har fått det mesta om bakfoten och försöker göra det hela till en diskurs mellan utlänningar och svennar. Vilket nys! Har du svårt att läsa? Har du problem med att det helt enkelt är dålig reklam (fr a en dålig dubbning till svenska).

    Och att som marknadsförare inte spela på människors fördomar är för fan tjänstefel!

  13. MIckey J Barczyk

    Men ar du plötligt att reklamfilmen inte är rasistisk utan endast riktigt dålig för att vara en reklamfilm? Håller med men din rubrik på bloggen säger annat.

  14. Sonia

    Reklamen är riktigt rolig! Helt absurd! “kinesisk kattamat, oouh!” Det är väl bara att garva åt?

  15. N|.

    Gode MJB. Sedan när var rubriker sanningsbärarna nummer 1. Rubben säger inte vad jag tycker – den bygger på artikelns innehåll. Och är skapad för att folk ska läsa skiten… Jag säger inget annat nu än jag gjort i postningen. För att citera mig själv (du kanske har missat det): “Dålig reklam är alltid dålig reklam”.

  16. Emanuel

    Hejsan, jag är en svensk kille med en partner från Japan, vi har bott i Sverige i två år nu, innan dess bodde vi i England.

    Vi tar anstöt av den här reklamen, visserligen vänder den sig inte mot Japaner, men det har förekommit liknande nedsättande TV-program om dem (Oumi på Kanal 5), även det ett bevis på att det fortfarande är “ok” att driva med asiater.

    Den här reklamen anspelar på något vis att “mat från kina har skit i sig”, eller att kinesiska produkter skulle vara av lägre kvalite. I och för sig har det visat sig att en del personer i Sverige är skeptiska till att handla på LiDL för att det är en tysk matkedja, så jag antar att den här sortens reklamen går hem hos dem.

    Men, den hör inte hemma på TV, varför går det att driva med asiater fortfarande? I Sverige där det blev ramaskri över en glass som hetat Nogger i flera år?

    Sen måste jag säga att man som vit kanske inte ser det hela ur en negativ synvinkel, det är alltid enklare att tillhöra majoriteten. Om ni är intresserade av hur det är att vara asiat i sverige (antingen invandrad eller adopterad) rekommenderar jag att ni läser “Blod är tjockare än vatten” av Astrid Trotzig. Hon är adopterad och beskriver sin uppväxt i Sverige från 70-talet och framåt.

    Kan tillägga att Adopterade Koreaners Förening inte heller tycker om den här sortens reklam, de har ett perspektiv som svenskar med ett annorlunda utseende än majoriteten av svenska befolkningen. De är egentligen de som kan uttala sig bäst om vad som är diskriminerande eller inte (http://www.akf.nu/). De asiatiska invandrare som finns i Sverige har inte de kanaler som behövs för att göra sig hörda, särskilt inte de dåligt integrerade svensk-kineserna.

  17. Inte känslig för fördommar

    Haha, ska man skratta eller gråta? Jag tycker reklamen är skitkul! Att man driver med asiater tycker jag är en bisak, man måste få skämta om saker. Asiater som pratar med brytning pratar ju precis som henne och jag fattar inte hur man kan ta anstöt på ett sådant faktum.
    Jakten på män, (feministernas jakt) och förlöjligandet av män (dumma, tröga, korkade, beseerwissers) i reklamfilmerna som har fått mer och mer acceptans de senaste åren är det ingen som kommenterar. Att man driver lite granna med stereotyper får man ta. Så snabbt någon driver med en “ras” så blir det ramaskri. Precis som med reklamen för glassen nogger. Kritiken mot kampanjen nogger var ju rent ut sagt patetisk. Politiska korrektheten i detta landet, har den ännu nått sin gräns? Jag bara skakar på huvet.

  18. Bugger off

    Vörstår inte varför ni hänger upp er på detta och drar igång en rasism debatt. Bara så överdrivet.
    Reklamen är fett bra och får mig att vika mig av skratt !

    Lägg lite mer tid på viktiga debatter istället .

    Mvh
    Kattemaat

  19. N|. Post author

    Bugger off. Det var mer än ett halvår sen. Vem är det som hänger upp sig på saker?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *